Komunikat w spr. defilady 15 VIII

KOMUNIKAT

Mieszkańcy Katowic – zarówno kierowcy, jak i pasażerowie komunikacji publicznej, osoby przejeżdżające przez Katowice (ruch tranzytowy), a także wszyscy goście, którzy przyjadą do stolicy woj. śląskiego oglądać defiladę – muszą liczyć się z dużymi zmianami w organizacji ruchu, które zostaną wprowadzone zarówno na czas defilady, jak i próbnej defilady. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje w tym zakresie.

DEFILADA

Defilada wojskowa przejdzie ulicami Katowic 15 sierpnia. Kolumna wojska będzie ustawiona od skrzyżowania ul. Bagiennej z ul. Lwowską (tył kolumny) w kierunku na centrum miasta. Przemarsz wojsk rozpocznie się
o godz. 14.00. Żołnierze z ul. Bagiennej, przez al. Roździeńskiego przejdą na Rondo im. Jerzego Ziętka,
a następnie na północ aleją W. Korfantego.  Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej.

W związku z defiladą od środy 14 sierpnia od godz. 20.00 – do czwartku 15 sierpnia do godz. 17.00 dla ruchu zostaną zamknięte:

  • ul. Bagienna od skrzyżowania z ulicy Lwowską do węzła z ul. Murckowską
  • Aleja Roździeńskiego od węzła z ul. Murckowską do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka
  • Rondo im. gen. Jerzego Ziętka
  • ul. Chorzowska od ul. Sokolskiej do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka
  • Aleja Korfantego od ulicy Moniuszki do Placu Alfreda
  • Strefa Kultury (w której odbędzie się piknik wojskowy)
  • Tunel pod Rondem (w dwie strony) [Uwaga! Trwają ustalenia, czy nitka tunelu w stronę od Chorzowa – na Sosnowiec zostanie zamknięta później – tj. w dzień defilady – 15 sierpnia o 7.00 rano. Szczegółowe informacje opublikujemy na stronie www.katowice.eu]

Jednocześnie na wyżej wskazanych odcinkach dróg obowiązywać będzie w opisanym okresie zakaz parkowania. Tym samym apelujemy do kierowców o zwracanie uwagi na oznakowanie ulic. Z kolei osoby planujące urlop prosimy o nie pozostawianie zaparkowanych pojazdów w opisanych miejscach. 

PRÓBA DEFILADY 

W nocy z 9 na 10 sierpnia (tj. z piątku na sobotę) odbędzie się próbna defilada. Wszystkie wskazane powyżej miejsca (poza Strefą Kultury) zostaną także wyłączona z ruchu od godz. 20.00 w piątek 9 sierpnia – do godziny 7.00 w sobotę 10 sierpnia. Przy czym w trakcie próby zostanie utrzymany ruch w Tunelu Katowickim na jednej nitce – wyłącznie w kierunku od Chorzowa na Sosnowiec. Analogicznie do właściwej defilady – podczas próby na wyżej wskazanych odcinkach dróg także obowiązywać będzie zakaz parkowania. 

OBJAZDY DLA RUCHU TRANZYTOWEGO

Ze względu na opisane zamknięcia osobom podróżującym na kierunkach od/do Sosnowiec/Mysłowice-Chorzów – rekomendujemy objechanie obszaru wyłączonego z ruchu poprzez autostradę. Jadąc z Sosnowca – należy wjechać na Drogę Krajową nr 86 (wzdłuż ul. Murckowskiej), a następnie skręcić w prawo na autostradę A4, trzymając się prawego pasa – wybrać zjazd na „Os. Tysiąclecia” – i poprzez ul. Bocheńskiego skierować się na Drogową Trasę Średnicową (DTŚ). Z kierunku Chorzów na Sosnowiec – zjeżdżamy z DTŚ na ul. Bocheńskiego, wjeżdżamy na autostradę w kierunku na Kraków, a następnie zjeżdżamy z autostrady na DK86 w kierunku na Sosnowiec. Natomiast osoby jadące z/do Siemianowic Śląskim powinny skorzystać z ul. Sokolskiej. Osobom dojeżdżającym do obszarów Śródmieścia, które nie są wyłączone z ruchu, rekomendujemy skorzystanie z autostrady A4, a następnie wybranie odpowiedniego zjazdu – w zależności od docelowej lokalizacji. 

KOMUNIKACJA PUBLICZNA

Ze względu na zamknięcie ulic (w tym ronda) – nie będą kursować w tym obszarze linie tramwajowe. Ruch tramwajowy będzie utrzymany na kierunkach od Zawodzia do pl. Wolności oraz od Brynowa w kierunku Zawodzia. Tramwaje jadące ze strony Chorzowa będą zawracały do Chorzowa na pętli na wysokości Stadionu Śląskiego. Zmiany będą dotyczyły także komunikacji autobusowej (dla linii, których trasa przebiega przez wspomniane powyżej ulice). Wszystkich użytkowników komunikacji publicznej, a także osoby, które chcą dojechać na defiladę – zachęcamy do sprawdzania rozkładów na stronach Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM) – https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/1290/

DOJAZD NA DEFILADĘ

Zachęcamy katowiczan i naszych gości do dojazdu na defiladę środkami komunikacji publicznej – tramwajem, autobusem lub koleją. Dodatkowe połączenia uruchomią zarówno ZTM jak i Koleje Śląskie. Szczegółowych informacji należy szukać na stronach przewoźników – www.metropoliaztm.pl (ZTM), www.kolejeslaskie.com  (Koleje Śląskie). Osoby dojeżdżające na defiladę samochodami zachęcamy do pozostawienia pojazdów na obrzeżach miasta i następnie kontynuowanie podróży komunikacją publiczną. Ilość miejsc w Strefie Płatnego Parkowania w Śródmieściu (poza wyłączonymi obszarami) jest ograniczona. Pojazdy można zostawiać także na parkingu przy cmentarzu komunalnym przy ul. Murckowskiej (bezpłatny) lub przy ul. Bankowej (dojazd od ul. Uniwersyteckiej) – parking płatny Uniwersytetu Śląskiego. 

INNE ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU 

W związku z uroczystościami wręczenia odznaczeń wojskowych 15 sierpnia zostaną wprowadzone następujące zmiany w organizacji ruchu:

  • Od wtorku 13 sierpnia od godziny 17.00 do soboty 17 sierpnia do godziny 6.00 zostaną zamknięte: Plac Sejmu Śląskiego oraz Plac Chrobrego. Apelujemy do kierowców o wcześniejsze przeparkowanie pozostawionych tam pojazdów. 
  • 15 sierpnia (środa) przez cały dzień mogą pojawiać się czasowe wyłączenia na ulicach: Jagiellońska, Lompy, Kopernika, Plac Miarki.

Ponadto 15 sierpnia do godziny 21.00 wyłączona zostanie Strefa Kultury, gdzie będzie odbywał się piknik wojskowy.

 

Kliknij w obrazek by go powiększyć.