Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2022

„Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”

( Marek Edelman – ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim)

Miłość motywem przewodnim akcji Żonkile

Jak co roku, w kwietniu, włączamy się w akcję Muzeum POLIN upamiętniającą bohaterów powstania w getcie warszawskim. Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych. Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowimy się, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiemy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.

 Na lekcjach historii w dniach 20 -22.04:

·         uczniowie klas 4-8 spotkają się z bohaterami opowiadania
M. Szczygielskiego „Prawdziwi przyjaciele”, którzy przypomną  znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie,

·         uczniowie klas 4-6 zobaczą film „Będę pisać”, który opowiada
o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Ich historię poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.

·       uczniowie  klas 7-8 zapoznają się ze stworzonym w stylistyce youtuberskiej filmem „Muranów – Dzielnica Północna”.

W piątek 22.04 przypnij wykonany przez siebie żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Uczcij z nami 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przyłącz się do organizowanej w naszej Szkole akcji Żonkile.

NauczycielkiHistori#ŁączyNasPamięć.