Osobliwości świata fizyki

W dniu 13.9.2023 uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach warsztatowych o nazwie „Osobliwości świata fizykii” odbywających się co rocznie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Zajęcia były realizowane z dwóch tematów :,,Na grzbietach fal”oraz ,,Niebezpieczny przyjaciel-ogień”.

Podczas eksperymentów poznaliśmy zaskakujące zjawiska związane z falami, z ich nie ma rozchodzeniem się i nakładanie, a także z ich oddziaływaniem z materią. Zobaczyliśmy też, jak można wykorzystać najprostszą wiedzę o falach, nieomal w każdej dziedzinie życia-muzyce, sporcie, kuchni czy komunikacji.

Podczas pokazów odkrywaliśmy fascynujące aspekty fizyczne towarzyszące spalaniu i dowiedzieliśmy się, jak z nim walczyć. Zagłębiliśmy się świat światła, ciepła i dźwięku, odkryliśmy rolę zmian stanów skupienia, zmian gęstości i temperatury oraz przekonaliśmy się jak istotną rolę odgrywa tu przewodnictwo i promieniowanie cieplne oraz konwekcja.