Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który proklamowany został w 1999 roku decyzją Konferencji Generalnej UNESCO, na wniosek zgłoszony przez Bangladesz. Data święta stanowi upamiętnienie tragicznego wydarzenia w tym kraju, gdy w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego (wówczas wschodni Pakistan). Wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem, według szacunków UNESCO prawie połowie z 6000 języków grozi zapomnienie w ciągu 2 – 3 pokoleń.
Z tej okazji w naszej szkole odbędą się konkursy promujące posługiwanie się poprawną polszczyzną: ortograficzny oraz językowy (klasy IV – VI). Dla uczniów klas VII – VIII przygotowano konkurs literacki, w którym uczniowie mogą wypowiedzieć się na jeden z podanych tematów:

  1. Stosunek młodzieży szkolnej do języka ojczystego.
  2. Dlaczego należy dbać o język ojczysty?
    Szczegółowe informacje na temat konkursów znajdują się na okazjonalnej planszy w holu szkoły oraz u pani Alicji Łaskawiec.1