6 marca – Dzień Logopedy

W całej Europie 6 marca obchodzimy Dzień Logopedy. Pomysłodawcą tego wydarzenie była organizacja CPLOL, która zrzesza logopedów i terapeutów w całej Europie . Wydarzenie powstało w 2004 roku, natomiast w Polsce zaczęto obchodzić je w 2007 roku.

Wady wymowy to częsty problem występujący wśród dzieci. Według badań problem z prawidłową wymową ma 41% trzylatków i 50% czterolatków. W przypadku starszych dzieci braki się pogłębiają, dotyczą bowiem 75% pięciolatków i aż 78% sześciolatków.

Do logopedy należy przyjść zawsze, gdy mamy wątpliwości co do prawidłowości rozwoju mowy i komunikacji.

A z okazji dzisiejszego święta zapraszam do ćwiczeń aparatu mowy. Spróbujcie głośno i wyraźnie :

1. Czarny dzięcioł z chęcią pień ciął.

2. Tata czyta cytaty Tacyta.

3. ⁠Ta tapeta tu, tamta tapeta tam.

4. ⁠Czy się Czesi cieszą, że się Czesio czesze?

5. ⁠Na stole leży rozrewolwerowany rewolwer.

6. Czy trzy cytrzystki grają na cytrze, czy jedna gwiżdże, a trzecia łzy trze?

7. ⁠Z rozentuzjazmowanego tłumu wyindywidualizował się niezidentyfikowany prestidigitator, który wyimaginował sobie samounicestwienie.

Jak wam poszło ?;)