DZIEŃ ZIEMI 2020


Ministerstwo Klimatu zaprasza uczniów klas 7- 8 na warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”

Jak wziąć udział w warsztatach on-line?

 22 kwietnia o godz. 11:40 zapraszamy na stronę www.dzienziemiwmk.pl Na tej stronie znajdzie się instrukcja, jak zalogować się do czatu, aby móc zadawać pytania. Podczas spotkania odbędzie się wideoczat z ministrem Michałem Kurtyką oraz warsztaty on-line:

 • z dr. Mariuszem Gogólem („Zrozumieć globalne ocieplenie – mechanizm i konsekwencje”)
 • dr. Tomaszem Rożkiem (wykład: „OZE. Skąd mamy prąd?”).
 • Szymonem Chałupką (twórca kanału „Filmujemy!”), który wyjaśni jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film.

„Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” to wspólna inicjatywa Ministerstwa Klimatu z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, realizowana przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Zapraszamy Was na obchody Dnia Ziemi, największego na świecie ekologicznego święta. Obchodzimy je corocznie 22 kwietnia. Dzień Ziemi ma na celu promować proekologiczne postawy i skłonić do refleksji na temat stanu naszej planety. Każdego roku obchody międzynarodowego święta koncentrują się wokół konkretnej tematyki. W poprzednich latach były to między innymi hasła związane z promocją odnawialnych źródeł energii czy konieczności zakończenia zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Działanie na rzecz klimatu”.

Już dziś możesz  podjąć kroki  aby ratować świat:

 1. Segreguj śmieci.
 2. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe.
 3. Idź na zakupy z własną torbą i z własnym pojemnikiem.
 4. Kupuj świadomie – rozmiary i możliwości Ziemi są ograniczone. Każdy nasz zakup, tym bardziej ten  bezsensowny, szkodzi planecie. Przecież gdzieś te zużyte rzeczy trzeba gromadzić. Róbmy zakupy odpowiedzialnie, wybierajmy tylko potrzebne towary. 
 5. Nie marnuj żywności – 1/4 naszego jedzenia trafia na wysypisko śmieci. Nie karm kosza na śmieci, planuj racjonalnie zakupy. 
 6. Naprawiaj zamiast wyrzucać. 

W tym dniu nie możemy się spotkać w szkole by wspólnie uczestniczyć w tych obchodach, ale również przez działania w domu możecie pokazać, że dobro Ziemi jest naszym wspólnym celem.

Zachęcam do wzięcia udziału w konkursach szkolnych:

 Dzień Ziemi w SP45

1) Dzień w kolorach Ziemi  – konkurs fotograficzny.  Konkurs na najciekawszy, oryginalny ubiór w kolorach naszej planety. Zrób zdjęcie.  Zdjęcia  przesyłacie na adres: biosp45kat@wp.pl lub blogprzyroda45@gmail.com Termin  do 23.04.2020r. Klasy IV – VIII. 

2) Plakat „Klimat w potrzebie”. Klasy V- VI.

 1. Plakat wykonany w formacie A4.
 2. Technika dowolna z wykorzystaniem różnych materiałów.

3) Hasło propagujące odnawialne źródła energii.  Przedstaw  hasło na kartce  formatu A4 w oryginalnej szacie graficznej. Zrób zdjęcie. Klasy VII – VIII

 Zdjęcia plakatu lub hasła  przesyłacie na adres: biosp45kat@wp.pl lub blogprzyroda45@gmail.com 

do 30.04.2020r.

Dzień Ziemi  online z WWF 

Na stronie edukacja.wwf.pl znajdziecie m.in. narzędziowniki “Klimat”, “Duże drapieżniki”, 

“Ssaki morskie” i “Eksperymenty przyrodnicze”.