Harmonogram działań edukacyjnych online związanych z tegoroczną Akcją Żonkile

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, do której już po raz trzeci włączają się młodzi ludzie z naszej szkoły.

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.” Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci” (Paula Sawicka) 

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.

W tym roku wszystkie wydarzenia towarzyszące akcji będą miały charakter streamingowy. Na szkolnym Facebooku pojawią się dwie karty pracy dla uczniów kl.4-6 i 7-8. Zachęcamy również do wykonania żonkila, przypięcia go do ubrania, zrobienia napisu na kartce #ŁĄCZYNASPAMIĘĆ i wykonania sobie zdjęcia lub zdjęcia bez własnego wizerunku. Prześlijcie je swoim nauczycielkom historii:) 

20 kwietnia, w poniedziałek, na stronie Muzeum POLIN na Facebooku [https://www.facebook.com/polinmuseum] zapraszamy na poniżej opisane wydarzenia:

9:00-9:30

Ambasadorka Akcji Żonkile, Barbara Kurdej-Szatan przeczyta fragmenty książek „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego oraz „Pan Apoteker” Katarzyny Ryrych –  spotkanie dedykowane uczniom klas 4-6.

10:00-10:30

„Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym” – oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8.

10:30-11:00

„Getto warszawskie” – oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8.

12:00-13:00

Pokaz filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” ze wstępem i komentarzem historyka, edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika. Film skierowany jest do uczniów klas 8 i starszych

Szablon oraz instrukcję składania żonkila znajdziecie  pod adresem https://www.polin.pl/pl/zonkile

Serdecznie zapraszamy!