Bezpłatne szczepienia p/HPV

Szanowni Rodzice!

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają rakowi szyjki macicy oraz innym nowotworom, które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), w tym rakowi odbytu, sromu, pochwy, jamy ustnej czy gardła.

Od 2023 roku szczepienia p/HPV są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Zachęcamy do korzystania z tej prostej i skutecznej metody ochrony przed nowotworami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dot. możliwości skorzystania z bezpłatnych szczepień.

Dla kogo:

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców

po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia.

Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak się zapisać:

1) On-line – za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta,

2) Telefonicznie – przez infolinię +48 800 100 101 (7 dni w tygodniu od godz. 8:00 do 18:00),

3) Osobiście – w wybranej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Gdzie można się zaszczepić:

Szczepienie można wykonać w dowolnej placówce, która przystąpiła do rządowego programu. W samych Katowicach funkcjonują 33 punkty szczepień. Szczegółowy wykaz wszystkich placówek

jest dostępny na stronie Ministerstwa Zdrowia:

Wszelkie informacje dot. samego szczepienia są dostępne na stronie:

Uczniowie klas VIII – ważna informacja dot. możliwości dokończenia szczepienia p/HPV rozpoczętego w 2023 roku

Urząd Miasta Katowice informuje, że w związku z wprowadzeniem programu szczepień p/HPV finansowanego ze środków budżetu państwa program, który dotychczas był realizowany w Katowicach, jest obecnie wygaszany. W 2024 roku realizowane są wyłącznie szczepienia dla osób, które rozpoczęły szczepienie w 2023 roku, ale z uzasadnionych powodów nie zdołały otrzymać pełnej liczby dawek szczepionki.

Uczniowie, którzy w 2023 roku rozpoczęli szczepienie finansowane z budżetu miasta Katowice, w celu dokończenia pełnego schematu szczepienia mogą obecnie skontaktować się z następującymi podmiotami:

Podmiot realizujący szczepienia

Centrum Medyczne Tommed Sp. z o.o. Ośrodek

Diagnostyki Sp. k. (Katowice, ul. Fredry 22)

hpv@tommed.pl

Kto może skorzystać ze szczepienia

– uczniowie klas VIII w roku szkolnym 2023/2024 (klas VII w roku szkolnym 2022/2023), którzy rozpoczęli szczepienie w 2023 roku w tym podmiocie.

Centrum Medycyny i Stomatologii SILESIA-MED

Sp. z o.o. (Katowice, ul. Mickiewicza 29)

hpv@cm-silesia.pl

Kto może skorzystać ze szczepienia

– uczniowie klas VIII w roku szkolnym 2023/2024 (klas VII w roku szkolnym 2022/2023), którzy rozpoczęli szczepienie w 2023 roku w tym podmiocie lub w GYNCENTRUM Sp. z o.o.