Nasza Biblioteka

Od 1 września w naszej bibliotece zauważycie ogromne zmiany. Nie dotyczą one co prawda zbioru bibliotecznego (poszerzanego bardzo aktywnie) tylko jej części pomocniczej. Oczywiście wypożyczanie książek będzie stanowiło nadal podstawę funkcjonowania, ale chcemy by biblioteka stała się miejscem, w którym uczniowie chcą i lubią spędzać czas (pozalekcyjny).

Pierwsza rzecz to zupełna odmiana części komputerowej.

Zamiast sześciu słabo działających starych komputerów, na wyposażeniu znajdzie się komputer Apple iMac, z przydatnym dla grafików komputerowych tablecikiem z piórkiem dotykowym Wacom. Będzie na nim można przeglądać Internet, używać aplikacji biurowych ale również składać filmy (w Final Cut Pro X i iMovie), tworzyć muzykę (Logic i Garageband), przygotowywać wydruki 3D… i oczywiście doskonalić umiejętności graficzne w popularnym i zgodnym z Photoshopem programem Pixelmator PRO!
Kolejne 4 komputery przenośne marki Dell wyposażone są w klawiaturę europejską oraz cyrylicę, co umożliwi wygodne korzystanie z nich naszym uczniom ukraińskim. Będą to również maszyny wielofunkcyjne.

Integralną częścią świata komputerowego w naszej bibliotece będzie drukarka 3D Creality, na której wydrukujemy każdy przygotowany przez uczniów, nauczycieli projekt (np. figurki, breloczki, narzędzia, zabawki). Jeżeli kogoś będzie ograniczać technologia projektowania (uczniowie klas ósmych będą poznawać ją na lekcjach), będzie mógł skorzystać z setek darmowych projektów dostępnych w Internecie.

Miejsce to nie miałoby sensu gdyby zabrakło urządzenia wielofunkcyjnego – będzie nim bardzo dobra a zarazem ekonomiczna drukarka marki Epson umożliwiająca skan i wydruk bezprzewodowy (również ze smartfonów i tabletów uczniowskich). Dopełnieniem będą słuchawki Fresh & Rebel (do użycia przewodowego lub bezprzewodowego).

W bibliotece znajdzie się również zielona ściana, dodatkowe doświetlenie oraz kamera z mikrofonem (eliminującym szumy otoczenia), dzięki którym będą mogły powstawać nowe szkolne filmy i efekty wideo.

Poza częścią komputerową zaplanowaliśmy również strefę relaksu i wypoczynku.

Naścienny malunek przedstawiający budynek naszej szkoły został wykonany przez Mateusza, Paulinę, Kubę – uczniów klas ósmych naszej szkoły oraz dyrektora w grudniu 2022r.

Na dwóch wygodnych sofach z miękkimi dywanami będzie można pograć na Xboksie oraz pooglądać produkcje Netfliksa. Oprócz tego na huśtawce będzie można skorzystać z dostępu do serwisów muzycznych Spotify lub Apple Music na świetnych słuchawkach Bose QC45 z wyciszaniem dźwięku otoczenia (aktywne ANC).

Sama biblioteka wzbogaci się również o 6 tablecików KINDLE (4 przeznaczone do wypożyczeń, 2 pozostające na wyposażeniu biblioteki), na których zainstalowane będą lektury (i nie tylko).

Wszystkie urządzenia, usługi, materiały eksploatacyjne (filament, papier, tusz) dla naszych uczniów/pracowników będą dostępne zupełnie bezpłatne w godzinach pracy biblioteki.


Od końca września 2023 r. w bibliotece też mieści się kabina wyciszenia.

Ze względu na swoje cechy kabina to miejsce, w której odpocząć mogą uczniowie ze specjalnymi potrzebami. Można tam również prowadzić zajęcia rewalidacji, zajęcia indywidualne lub w grupie do 3 osób.

Z kabiny mogą korzystać również nauczyciele do szkoleń online, mogą odbywać się tam spotkania nauczyciel-rodzic. Będą mogli korzystać również uczniowie, gdy będą potrzebować skupienia przy odrabianiu zadań domowych, utrwalaniu wiedzy… Można też porozmawiać po prostu z przyjacielem czy skorzystać w ciszy z internetu.

Sama kabina wyposażona jest w komputer, posiada oświetlenie i wentylację, można w niej ładować do 2 telefonów. W jednym czasie pomieści 4 osoby.


Pomysł na zmiany w bibliotece pojawił się po powrocie trójki naszych nauczycieli ze szkoleń Erasmus+ w Helsinkach. Inspirowany jest (na miarę możliwości, środków, ograniczeń budowlanych, finansów) na Centralnej Bibliotece w Helsinkach Oodi, która na uczestnikach projektu Erasmus+ wywarła wielkie wrażenie.

Więcej przeczytacie o niej TUTAJ (w j.angielskim, strona oficjalna) lub w j.polskim TUTAJ.
Zmiany w bibliotece będą jednym z twardych efektów wykorzystania przez naszą szkołę funduszy europejskich z programu Erasmus+ „Kreatywni nauczyciele w nowoczesnej szkole”, związanych z podnoszeniem kompetencji językowych oraz informatycznych.


Myśląc nad projektem zmian postanowiliśmy, że młodzież naszej szkoły zasługuje na najlepszy, jaki możemy nabyć na rynku sprzęt lub usługi. Dlatego nie wybraliśmy drogi ilościowej, ale jakościową. W każdej dziedzinie, począwszy od komputerów, przez słuchawki, czytniki książek, kamerę czy drukarki wybieraliśmy urządzenia, które są swoistymi dziełami sztuki samymi w sobie („States of the Arts”). Stąd może mniejsza (choć wystarczająca jak na nasze potrzeby) ilość sprzętu, za to na najwyższym światowym poziomie.


Środki na doposażenie biblioteki pochodzą z budżetu szkoły (środki Miasta Katowice, państwa polskiego), Programu Rządowego Laboratoria Przyszłości, współpracy z fundacją Szkoła z Klasą. Kabina ciszy zamontowana w 2023r. została pozyskana dzięki środkom UNICEF.

Dostęp do serwisu Netlix funduje naszym uczniom rodzic uczennicy kl. VII pani Stadnik, zaś usługi Apple Music są wykupione przez dyrektora z własnych, prywatnych środków.

Serdecznie Wam wszystkim dziękujemy za wsparcie!


Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany spodobają się naszym uczniom, ich opiekunom, jak i pracownikom.

Zapraszamy do Biblioteki w SP45! Uroczyste otwarcie już 1 września 2022r.!